Już jutro, 15 lutego, zostaną wprowadzone ważne dla pasażerów zmiany w krakowskiej komunikacji miejskiej. Uruchomione zostaną nowe linie autobusowe oraz nowe przystanki. Dodatkowo wprowadzone zostaną zmiany dotyczące częstotliwości kursowania, wysyłanego taboru, a także operatorów linii.
Nowe linie miejskie i aglomeracyjne
Zgodnie z planowanymi zmianami, o których Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie informował pod koniec 2024 roku, zostanie uruchomiona linia nr 104, która kursować będzie na trasie „Swoszowice P+R” – „Czerwone Maki P+R” po m.in. takich ulicach jak Forteczna, Bartla (wjazd na pętlę „Os. Pod Fortem”), Borkowska, Babińskiego i Bunscha do pętli „Czerwone Maki P+R”. Linia będzie kursować z częstotliwością co 24 minuty w dni powszednie w godzinach szczytu, co 30 minut poza szczytem oraz co 40 minut w dni wolne.
W porozumieniu z gminą Liszki uruchomiona zostanie linia aglomeracyjna nr 299, autobus będzie kursować na trasie „Kryspinów Rondo” – „Os. Podwawelskie” po takich ulicach jak droga wojewódzka nr 780, Księcia Józefa (starym układem drogowym), Zielińskiego, Monte Cassino i Bułhaka do pętli „Os. Podwawelskie”. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie z częstotliwością co około 65 minut, w godzinach ok. 6.00–20.00.
Zmiany trasy autobusów
Linia nr 151 będzie kursowała w obu kierunkach przez ulicę Żywiecką. W kierunku Borku Fałęckiego linia ta nie zmieni swojej trasy, natomiast w kierunku os. Pod Fortem autobus będzie kursować przez ulicę Zakopiańską (w kierunku centrum Krakowa), Zbrojarzy, Montwiłła-Mireckiego, Żywiecką, a następnie po swojej aktualnej trasie do pętli autobusowej „Os. Pod Fortem”. Autobus będzie kursować z częstotliwością co 15 minut w dni powszednie w godzinach szczytu, co 20 minut poza szczytem i co 30 minut w dni wolne.
Linia nr 307 będzie kursować z „Michałowic P+R” do al. Mickiewicza, następnie al. Krasińskiego i ulicą Zwierzyniecką do nowej czasowej pętli na Powiślu o nazwie „Nowy Świat”. Nazwa pętli jest zgodna z Systemem Informacji Miejskiej Krakowa i nawiązuje do historycznych nazw, podobnie jak „Dąbie” czy „Azory”. Linia ta nie będzie obsługiwać od soboty przystanku „Cracovia Stadion 02”, a także przystanku „Jubilat 04” na nowej trasie.
Linia nr 121 w kierunku „Klinów Porannych” pozostanie bez zmian, natomiast w kierunku Borku Fałęckiego, autobusy będą kursować przez ulicę Zawiłą i Zakopiańską do Borku Fałęckiego.
Linia nr 127 będzie kursować po nowej stałej trasie, autobus będzie kursować z „Podgórza SKA” w kierunku zalewu Bagry po swojej stałej trasie do skrzyżowania z ulicą Saską, a następnie pojedzie ulicą Myśliwską i nowym układem drogowym do ronda łączącego ulicę Myśliwską z ulicą Przewóz i Rzebika. Autobus nie będzie obsługiwać przystanków takich jak „Saska 03” i „Szczecińska 01”, natomiast będzie obsługiwać przystanki: „Saska 07” (nowy), „Myśliwska Szkoła 01” (nowy) i „Os. Przewóz 01”. W kierunku „Podgórza SKA” linia nie będzie obsługiwać przystanku „Szczecińska 02”, natomiast będzie obsługiwać przystanki „Os. Przewóz 02” i „Myśliwska Szkoła 02” (dotychczas funkcjonujący dla TeleBusa).
Pozostałe zmiany
Obsługa linii nr 100, 101, 131, 141, 143, 181 zostanie przekazana operatorowi Mobilis. W przypadku wszystkich linii oprócz nr 143, do obsługi wykonywanych kursów będą wysyłane pojazdy midi+, oznacza to, że od soboty na tych liniach zobaczymy dłuższe niż dotychczas autobusy. W przypadku linii nr 143 do obsługi wykorzystywany dalej będzie tabor standardowy.
Linia nr 126 będzie miała dodatkowy przystanek na wysokości pętli tramwajowej.
Linia nr 300 będzie dodatkowo obsługiwać przystanki „Panieńskich Skał 01/02”.
Rozkłady jazdy (częstotliwość, godziny odjazdów) pozostaną bez zmian.
Obsługa linii nr 102 zostanie przekazana do MPK w Krakowie.
Nowe przystanki
Od 15 lutego zostaną uruchomione nowe przystanki autobusowe:
- „Bronowice Małe” 09 – na ul. Na Błonie, na wysokości pętli tramwajowej
- „Kępna” 01 – na ul. Żywieckiej (w kierunku ul. Zawiłej), ok. 20 m za skrzyżowaniem z ul. Kępną
- „Kościuszkowców” 06 – na ul. Zakopiańskiej (w kierunku centrum), w rejonie zjazdu do centrum handlowego
- „Łuczyńskiego” 01 – na ul. Żywieckiej, ok. 30 m przed skrzyżowaniem z ul. Łuczyńskiego, przystanek będzie posiadał status na żądanie
- „Myśliwska Szkoła” – na ul. Myśliwskiej, przed budynkiem szkoły:
- słupek 01 – w kierunku ul. Lasówka
- słupek 02 – w kierunku ul. Przewóz
- „Polana Żywiecka” 01 – na ul. Żywieckiej, na wysokości istniejącego przystanku w przeciwna stronę, przystanek będzie posiadał status na żądanie
- „Nowy Świat” 71 – przy ul. Powiśle, naprzeciwko posesji nr 3 i 4
- „Rynek Fałęcki” 01 – na ul. Montwiłła-Mireckiego, ok. 30 m przed skrzyżowaniem z ul. Kościuszkowców
- „Saska” 07 – na ul. Myśliwskiej, ok. 60 m za skrzyżowaniem z ul. Przewóz
- „Zbrojarzy” 01 – na ul. Zbrojarzy, ok. 30 m przed skrzyżowaniem z ul. Montwiłła-Mireckiego, przystanek będzie posiadał status na żądanie
- „Żywiecka” 01 – na ul. Żywieckiej (w kierunku ul. Zawiłej), w rejonie posesji nr 13.